top of page
חיפוש
  • rotemchild

למה הם זקוקים לצעצועי התפתחות?

עודכן: 16 בדצמ׳ 2021

האם ידעת שהמערכות שמקדמות את ההתפתחות השכלית הן חושים ותנועה?

הקובייה שלי תפורה בדיוק כדי לענות על הצרכים האלה!


אז הנה כמה פרטים מדעיים: התפתחות חושית-תנועתית (סנסו-מוטורית) היא הבסיס להתפתחות התינוק ומתחילה מגיל אפס. היא גורמת לקטנטנים שלנו לעבור מתנועות לא רצוניות (רפלקסיביות) לתנועות רצוניות ונשלטות ומאפשרות חקירה ולמידה. כאשר המערכת החושית של הקטנטנים קולטת גירוי היא מעבירה אותות למוח. המוח מעבד אותם ומעביר אותם הלאה לגוף וכך גורם לקטנטנים להגיב ולנוע.

כאשר לתינוקות יש גירוי חושי בסביבתם תצא לפועל תגובה מוטורית שתתאים למצב, למשל ראיית חפץ תלוי תוביל להושטת יד בניסיון לתפוס אותו. או שמיעת רשרוש תוביל לסיבוב הראש.


אז על איזה חושים אני מתמקדת בקוביות שאני תופרת?


חוש הראייה-

חוש הראייה של הקטנטנים מתפתח בהדרגה. בהתחלה טווח הראייה שלהם הוא כ-20 ס"מ שזה בדיוק המרחק מפניו של ההורה בעת ההאכלה/ הנקה. לאחר מכן, כאשר התינוק מצליח להושיט ידיים לחפצים, הוא יכול יותר למקד את הראייה ולהבחין בפרטים. וכשהוא מתחיל לזחול, הוא כבר יכול לראות ברור יותר ורחוק יותר גם בתלת-ממד.

אז כיצד תעזרי לבייבי שלך לפתח את חוש הראייה?

שימי מולו חפצים שיגרו את ראייתו, רצוי תבניות שחוזרו על עצמן בצבעים שונים. בדיוק לשם כך אני תופרת את הקובייה מ-6 פאות בצבעים שונים עם תבניות כמו משבצות, נקודות, פסים, פרחים ועוד... בנוסף אני משלבת גם תוויות צבעוניות בין הפאות וישמשו גם למישוש.


חוש השמיעה-

כבר בבטן חוש השמיעה מתחיל לפעול. לא פעם השמעתי בעצמי מוזיקה לעוברית הקטנה ששכנה אצלי בבטן. לאחר הלידה התינוקות כבר מתחילים להבחין בין הצלילים השונים. בכדי לפתח את חוש השמיעה כדאי שנחשוף אותם לצלילים שונים ורעשים מגוונים בעוצמות שונות. בקובייה שלי אני משלבת כמה אמצעים שמפיקים צלילים שונים כמו פעמונים וניילונים מרשרשים. הקטנטנים החכמים שלנו לומדים להכיר את הקובייה שלהם ועם הזמן יבינו איפה הם צריכים לגעת על מנת להפיק את הצלילים שהם כל כך רוצים לשמוע.


חוש המישוש-

גם חוש המישוש מתפתח עוד בבטן האם, הבייבי חש את מי השפיר, אברי גופו וגם את חבל הטבור. לקראת הלידה הוא גם מתחיל לחוש חום או קור.

חוש המישוש הוא יצר הישרדותי המגן עלינו מפני פגיעות או פציעות. למשל אם התינוק (וגם אנחנו המבוגרים) נוגעים בחפץ חם או חד מייד נזיז את היד בלי לחשוב יותר מידי על המעשה.

מחקרים הראו כי המגע הוא צורך הכרחי וחיוני לחיזוק ופיתוח הקשר הרגשי בין ההורים לבין הבייבי וגם להתפתחותו התקינה ולהישרדותו.

המישוש גם עוזר לתינוקות לחקור וללמוד את סביבתם. הם מושיטים ידיים, מנערים אותן, מושכים חיתול, מלטפים את אמא, מרימים צעצוע, מועכים את האף ועוד.

הקובייה הנפלאה שלי תעזור להם לפתח גם את חוש המישוש מכיוון שכל פאה בקובייה תפורה מבד במרקם אחר: יש בדי קטיפה, תחרה, פרווה, פיקה, כותנה גסה, כותנה חלקה, צמר מחוספס ועוד שלל בדים שכולם איכותיים ונעימים למגע. התוויות מישוש גם הן תפורות סביב הקובייה ומגרות את הקטנטנים לשחק בהם ולעבור עליהם אחד אחד בסבלנות רבה.

לאחת הפאות מחובר גם נשכן עגול עשוי עץ או סילקון למישוש וגם מסייע בעת בקיעת השיניים .


את הקובייה, כמו כל המוצרים האחרים שלי אני תופרת בעבודת יד בסטודיו שלי, עם חשיבה על כל פרט. התפירה שלי נעשית בהתאמה אישית כך שכל קובייה היא ייחודית ונתפרת בדיוק מושלם במיוחד עבורם. חשוב מאוד לתת לילדים שלנו שלל הזדמנויות להתפתח, וכמובן לשחק איתם במשחקים המותאמים לגילם,

וכל זה נמצא פה כדי לעזור ליקרים שלנו ליצור רצף התפתחותי תקין.

והרי אנחנו נעשה הכל בשבילם... נכון?!14 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page